Którzy medycy muszą mieć OC obowiązkowe?

Którzy medycy muszą mieć OC obowiązkowe?

Dla kogo OC zawodowe jest obowiązkowe?

OC zawodowym objęty musi być każdy specjalista prowadzący działalność leczniczą. Jednakże nie każdy lekarz, farmaceuta czy sanitariusz zobowiązany jest do wykupienia własnej, imiennej polisy. Niektórzy masażyści czy dietetycy muszą mieć ochronę ubezpieczeniową, a inni nie. Od czego to zależy i od kogo wymagane jest medyczne OC zawodowe?

Ustawa o działalności leczniczej wymienia jedynie cztery grupy zawodowe, które są zobowiązane do zawarcia polisy w celu prowadzenia indywidualnej praktyki zawodowej. Są to:

  • lekarze;
  • pielęgniarki;
  • fizjoterapeuci;
  • diagności laboratoryjni.

Nie wyczerpuje to jednak tematu obowiązkowych ubezpieczeń zawodów medycznych.  Zgodnie z polskim prawem obowiązkowym OC zawodowym objęte muszą być wszystkie podmioty prowadzące działalność leczniczą, czyli te spisane w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Są to zarówno wyszczególnione powyżej grupy, jak i różnego rodzaju placówki medyczne czy pojedynczy specjaliści. W przypadku zawodów funkcjonujących na pograniczu medycyny to właśnie obecność w rejestrze jest decydująca – a więc masażysta zatrudniony w gabinecie fizjoterapii będzie wykonywać działalność leczniczą, a taki pracujący w SPA już nie. Jest to pierwsza grupa zobowiązana do ubezpieczenia się.

Drugą grupą, która musi posiadać obowiązkowe OC są podmioty, które same nie wykonują działalności leczniczej, ale udzielają świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie umowy z NFZ. Są to np. apteki czy też sklepy ze sprzętem ortopedycznym i rehabilitacyjnym. Dobór odpowiednich pomocy rehabilitacyjnych to w końcu duża odpowiedzialność, a błędy popełnione przez specjalistów, którzy się tym zajmują, mogą mieć poważne konsekwencje. 

Kto ma obowiązek kupić polisę OC?

Opisane wyżej wymagania oznaczają, że obowiązkowe OC musi posiadać naprawdę wiele osób wykonujących różne zawody: nie tylko lekarze, ale także cały personel pomocniczy w szpitalach, gabinetach lekarskich, laboratoriach i szeregu różnych innych miejsc, w tym technicy, asystenci czy protetycy.  W wielu przypadkach nie muszą oni samodzielnie zawierać ani opłacać ubezpieczeń, ponieważ te obowiązki spoczywają na placówkach, które ich zatrudniają. Inaczej sprawa wygląda w przypadku praktyk indywidualnych oraz pracy na podstawie kontraktu lub B2B.  Przykładowo, jeśli ratownik prowadzi własną działalność gospodarczą i jest zarejestrowany jako podmiot wykonujący działalność leczniczą (a musi być, by pracować jako ratownik w ramach swojej działalności), to ma obowiązek zaopatrzyć się w OC zawodowe. Nie oznacza to, że musi znaleźć polisę dedykowaną konkretnie ratownikom, ponieważ ubezpieczyciele często OC obowiązkowe dla zawodów medycznych traktują jako szerszą kategorię, zamiast rozbijać ją na konkretne zawody, których przecież jest bardzo dużo.

Co pokrywa OC dobrowolne zawodów medycznych?

Niezależnie od tego czy dana osoba ma obowiązek wykupienia OC zawodowego czy też nie, zawsze warto zaopatrzyć się w OC dobrowolne.  Sumy określane ustawowo jako minimalne przy poważniejszych wypadkach często okazują się o wiele za niskie, więc należy zadbać o  adekwatne zabezpieczenie i rozszerzyć wymagane prawnie minimum o OC dobrowolne. Dobrowolne OC zawodowe dla zawodów medycznych nie tylko pozwala na podniesienie sumy ubezpieczenia, ale także rozszerza zakres odpowiedzialności. W zależności od oferty konkretnego ubezpieczyciela, zakres OC dobrowolnego może się różnić, ale spodziewać można się w nim m.in. objęcia materialnych strat wyrządzonych w trakcie wykonywania zawodu (np. uszkodzenie bagażu przez ratownika podczas udzielania pomocy czy sprzętu laboratoryjnego w trakcie pracy diagnosty), skutków rażącego niedbalstwa, przeniesienia chorób zakaźnych czy szkód osobowych związanych z posiadanym mieniem (np. złamanie ręki przez pacjenta w wyniku poślizgnięcia się na mokrej podłodze w gabinecie dentystycznym). W ramach ubezpieczeń dobrowolnych towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także szereg dodatków, takich jak ochrona prawna czy ubezpieczenie od zakażenia wirusem HIV. Suma ubezpieczenia dla ubezpieczeń dobrowolnych nie jest z góry narzucona, tak jak w przypadku ustawowo określonych sum obowiązkowych, ale ubezpieczyciele mogą mieć swoje wewnętrzne limity dla poszczególnych grup zawodowych.

Dobrowolne OC zawodowe przyda się każdej osobie wykonującej zawód medyczny, nie ważne czy jej obowiązkiem jest także wykupienie polisy na OC obowiązkowe czy korzysta z ubezpieczenia zapewnionego przez miejsce pracy. Dobrowolne OC medyków nie ogranicza się do zawodów ściśle uregulowanych prawnie i może je nabyć każda osoba, której praca jest związana z ochroną i dbaniem o zdrowie, od psychologa i logopedy, przez optometrystę, higienistkę szkolną i technika farmaceutycznego po dietetyka, inżyniera medycznego i wielu innych. Po oferty dla każdego zawodu medycznego na każdej formie zatrudnienia możesz zgłosić się do nas.