Czasowa niezdolność do pracy i utrata dochodu

Czasowa niezdolność do pracy i utrata dochodu

Dlaczego warto?

Ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy zadziała w razie nieszczęśliwego wypadku lub choroby uniemożliwiającej wykonywanie swojego zawodu lub jakiejkolwiek pracy zarobkowej.

Wyróżnić można dwa rodzaje niezdolności do pracy

czasową – gdy zgodnie z aktualną wiedzą medyczną istnieje możliwość  odzyskania możliwości pracy

trwałą – gdy zgodnie z aktualną wiedzą medyczną nie ma perspektyw na możliwość powrotu do pracy

Większość ubezpieczycieli ochroną na wypadek czasowej lub całkowitej niezdolności do pracy oferuje jedynie w ramach szerszego pakietu ubezpieczeniowego, na przykład jako dodatek do polisy na życie lub ubezpieczenia grupowego. Na rynku istnieje jednak parę rozwiązań, które umożliwiają niezależne zabezpieczenie na wypadek czasowej utraty dochodu, tak by podczas sytuacji kryzysowej można było skupić się na powrocie do zdrowia bez obawy o obniżenie poziomu życia.

Dla kogo?

Ubezpieczenie na wypadek czasowej niezdolności do pracy może okazać się wyjątkowo przydatne dla osób uprawiających wolne zawody, takich jak architekci czy prawnicy oraz przedsiębiorców, gdyż nie zawsze przysługuje im prawo do rent z ZUS-u. Dla lekarzy, którzy są uzależnieni od pełnej sprawności fizycznej i bardzo często wykonują zawód w ramach indywidualnej działalności, przewidziane są osobne propozycje uwzględniające specyfikę zajęcia. Tego typu ochrona będzie też dobrym zabezpieczeniem dla osób spłacających kredyty.

 

 

 

Jak się ubezpieczyć?

Najważniejszym pytaniem podczas przygotowywania oferty ubezpieczenia na wypadek czasowej niezdolności do pracy jest suma ubezpieczenia. Jest to kwota wypłacana miesięcznie podczas niezdolności do pracy i jest ona zależna od przeciętnych miesięcznych zarobków – nie może być wyższa niż 65% średnich przychodów. Może się okazać, że ubezpieczyciel będzie wymagać potwierdzenia wysokości zarobków, gdy zadeklarowana kwota będzie wyższa od spodziewanej w danym zawodzie.

Innym istotnym parametrem jest okres wyczekiwania – jest to liczba dni, po której zacznie być wypłacane świadczenie. Dla wypadków może być to najmniej 14 dni, a dla choroby 21 dni, jednak niezdolność do pracy musi trwać co najmniej 30 dni bez przerwy. Oznacza to, że jeśli osoba ubezpieczona ulegnie wypadkowi i spędzi dwa miesiące w szpitalu lub na rekonwalescencji bez możliwości do pracy, to ubezpieczyciel wypłaci świadczenie za 46 dni.

Ubezpieczenie obejmować może wypadki związane z uprawianiem ryzykownych dyscyplin sportu oraz odnowione schorzenia, pod warunkiem, że zostały one zgłoszone ubezpieczycielowi przy zawieraniu polisy.

W celu otrzymania oferty skontaktuj się z nami. Wspólnie wypełnimy wniosek ubezpieczeniowy i pomożemy w wyborze wszystkich parametrów, tak by ochrona odpowiadała Twoim oczekiwaniom.